IUCN'den Caretta Caretta ile İlgili Türkiye'ye İyi Haber
21 Kasım 2016

Dünya da en önemli doğa koruma organizasyonlarından biri olan IUCN (Uluslararası Doğayı Koruma Birliği) 1948 tarihinde kurulmuş olup, birliğin adı 1990 senesinde Dünya Koruma Birliği (World Conservation Union-IUCN) olarak nihai halini almıştır. Günümüzde IUCN dünya genelinde devlet kurum ve kuruluşu ile sivil toplum kuruluşlarından oluşan 1300 üyeye sahiptir.

 IUCN türlerin korunması,  çevre hukuku, ekosistem yönetimi, korunan alanlar, sosyo- ekonomik politikalar, eğitim ve iletişim gibi alanlarda çalışmalar yapmaktadır.

 Bilindiği gibi IUCN tarafından türler için kırmızı liste değerlendirmesi yapılmaktadır. 1996 yılında Caretta caretta deniz kaplumbağası için yapılan değerlendirmede dünya genelinde ve Akdeniz’de koruma kriteri “Tehlikede” (Endangared) olarak belirlenmişti.  

 Ülkemizde 1988-1990 yıllardan itibaren deniz kaplumbağaları yuvalama kumsallarında mülga Özel Çevre Koruma Kurumu Başkanlığı 2011 yılından itibaren Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü ile Doğa Koruma Milli Parklar Genel Müdürlüğü ve Sivil Toplum Örgütlerince her yıl desteklenen deniz kaplumbağaları koruma ve izleme çalışmaları sonucunda Caretta caretta popülasyonunda önemli artışlar meydana gelmiştir. Örneğin Köyceğiz-Dalyan Özel Çevre Koruma Bölgesi sınırları içerisinde kalan Dalyan İztuzu Kumsalında 1990 lı yıllarda 100-200 arasında değişen yuva sayısı 2016 yılında 628’e ulaşmış olup, IUCN tarafından 2015 yılında Caretta caretta deniz kaplumbağası türünün Akdeniz popülasyonu ile ilgili yapılan değerlendirmede popülasyon trendinin artmakta olduğu tespit edilerek koruma kriteri “Tehlikede” (Endangared) den “En Az Endişe Verici” (least concern)  kritere düşürülmüştür.  http://www.iucnredlist.org/details/83644804/0