Bakan Özhaseki Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile DASK İşbirliği Tanıtım Toplantısına Katıldı
Bakan Özhaseki Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile DASK İşbirliği Tanıtım Toplantısına Katıldı
13 Aralık 2017

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) İşbirliği Hasar Tespit Tanıtım Toplantısı, Kızılcahamam’da gerçekleştirildi.

Toplantıya Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki de katıldı.

 

Toplantıda konuşan Özhaseki, toplantının açılışında çevre ile ilgili yaptıkları çalışmalara değinerek çevre konusunda esas olanın tabiat dengesinin bozulmaması olduğuna dikkati çekti.

 

Sanayi devrimiyle üretimin arttığını, çok üretince çok tüketimin tetiklendiğini ve atıkların çoğalmasıyla da dengenin bozulmaya başladığını söyleyen Özhaseki, doğayı kirletenlere karşı önlem alınmasının önemine işaret ederek şehircilik konusunda yapılan çalışmaları anımsattı.

 

Türkiye'de şehircilik konusundaki tespitlerini paylaşan Özhaseki, planlama ve yasaların çok geç yapıldığını,1950'li yıllarda yaşanan göç dalgası sonucu artan gecekondularla sağlıksız ve kimliksiz şehirlere sahip olunduğunu belirtti. Bunları düzeltmek için çalıştıklarını anlatan Özhaseki, şöyle konuştu:

"Şehircilik alanında önümüzdeki Meclis döneminde, sene başından sonra koyduğumuz ve koyacağımız imarla ilgili birçok hüküm var. Bir kısmı düzenleyici, bir kısmı önümüzdeki yıllara doğru yön verici, bir kısmı halihazırda şikayetçi olduğumuz konulardaki kötülüklerin önünü kesici, parsel bazlı yoğunluk artışları gibi. Bir kısmı da kamunun değer artışlarından pay almasını sağlayacak hükümler gibi. Bunlar gelecek, çalışmalarımız sürüyor."

 

Bakanlık olarak Güneydoğu'da terörden etkilenen yerlerde yaptıkları çalışmalara ilişkin de bilgi aktaran Özhaseki, "Bu terör örgütlerinin hasarları neredeyse 70 bin haneye ulaşmıştı. Bunların 35-40 bini az hasarlı, onların bedelini ödedik. 25-30 bini oturulmayacak durumda onlar yıkıldı ve temizlendi. Orada planlamalar yaptık, evler yapmaya başladık. Evlerin bir kısmını bitirdik, teslim ettik hak sahiplerine, bir kısmını da devam ettiriyoruz." dedi.

 

"Hedefimizde Yılda 500 Bin Konutu Türkiye'de Değiştirmek Var”

 

Bakan Özhaseki, depremle ilgili ciddiyet, hassasiyet ve farkındalık konusunda faaliyetler yürüttüklerini de dile getirerek "Bunları yapıyoruz, ilgiyi çektik, yasalar da hazırladık. Bu yasalar da yakında gelecek zaten." dedi.

 

Türkiye topraklarının yüzde 66'sının birinci ve ikinci derecede deprem kuşağında olduğunun altını çizen Özhaseki, bu konuda tedbir almanın, kurallar koymanın önemini vurguladı.

 

Özhaseki, konuşmasını şöyle sürdürdü:

 

"Neredeyse 7,5 milyon bağımsız birimin, ticarethane ve konutun riskli olduğunu gördük ve ve yenilenmesi gerekiyor. Bunun için, İstanbul için bir özel program hazırladık. Anadolu için özel bir program hazırladık. Teşvikler geliyor. Alan bazlı dönüşümü esas alıyoruz. Burada temel hedef özellikle ilçe ve büyükşehir belediyelerinin birlikte çalışarak kendi mahallelerinde, bölgelerinde bu tür risk taşıyan yerleri bir an önce tespit edip, sonra oradaki vatandaşları uyarıp, onlarla anlaşıp yenilemeye geçmeleri. Yenilemeye geçerken birtakım prensipler koyduk. Onları nasıl destekleyeceğimizi tek tek kağıtlara yazdık, kanun halinde inşallah geliyor."

 

"Ortadoğu'ya Yeni Bir Bomba Atılıyor Adeta"

 

Bakan Özhaseki, dünyada bin bir türlü zorluk yaşandığına dikkati çekerek yakın coğrafyadaki bu zorlukları Türkiye'nin birebir yaşadığını söyledi.

 

Bir taraftan PKK ile bir taraftan FETÖ denen bela ile savaşıldığını aktaran Özhaseki, "Dışarıda devasa işler var. Olabilir, onlara takılıp kalmayacağız. İşte Trump'ın yaptığı iş hepimizi derinden yaralıyor. Ortadoğu'ya yeni bir bomba atılıyor adeta. Tamam onları konuşacağız, tepkimizi vereceğiz, müthiş bir refleks göstereceğiz ayrı bir şey ancak burada biz kendi işimizi de yapacağız." değerlenmesini yaptı.

 

Bakan Özhaseki, Sıfır Atık Projesi'ni de değinerek, bu kapsamda atıklarını ayrıştıran belediyelere Bakanlığın araç fonundan hibe verileceğini, sıfır atık konusunda eylem planlarının hazırlandığını ve sıfır atık konusunda gelecek yıl için Ankara'nın tüm kamu kuruluşları ve büyük işletmelerini hedeflediklerini kaydetti.

 

5 Dakikada Tapu

 

İl müdürlerine ulaşılabilir olmaları konusunda da çağrıda bulunan Özhaseki, yapılan memnuniyet anketlerinde 2017'de Bakanlığın memnuniyet oranın yüzde 90'larda olduğunu söyledi.

 

Bu oranın tapu ve kadastro müdürlüklerinde yüzde 90'ların üzerinde olduğunu aktaran Özhaseki, "Daracık yerleri var, çok yoğun bir iş yükü var tapuda, yüzde 90'ların üzerinde. Önümüzdeki günlerde '5 dakikada tapu' diye bir sisteme geçiyoruz, elektronik ortamda. Yüzde 100'leri bulacağız memnuniyette. Bekleyen olmayacak, şikayetçi olan olmayacak. Bizim hedefimiz bu." diye konuştu.

 

Çevre ve şehircilik konusunda hedeflerini yüksek tuttuklarını vurgulayan Özhaseki, maddi finansman konusunda çalıştıklarını ve bir finansman modeli geliştirdiklerini, yakın zamanda bunu da il müdürleriyle görüşeceklerini ifade etti.